Warto zobaczyć
Okolice Augustowa obfitują w ciekawe miejsca, które warto zobaczyć. Są to zarówno piękne krajobrazy, rezerwaty jak i ciekawe budowle architektoniczne.
Klasztor Kamedułów nad Jeziorem Wigry
W 1667r. król Jan Kazimierz nadał wyspę wraz z zabudowaniami oraz okoliczne jeziora zakonowi kamedułów. Przybyli oni rok później i założyli swoją siedzibę. Pobudowali kaplicę, kościół i zabudowania gospodarcze. W 1671r. olbrzymi pożar strawił drewniane zabudowania na wyspie. W.1694 r. odbudowano zespoł klasztorny z cegły. W jego skład weszły: kościół, 12 eremów czyli domów pustelniczych, refektarz, kaplica kanclerską zwaną też domem królewskim, wieża zegarowa i dom furtiana.
Kościół udostępniony jest do zwiedzania. W jego podziemiach spoczywają zwłoki pierwszego biskupa wigierskiego, wybitnego kaznodziei ks. Franciszka Karpowicza i dawnych zakonników – kamedułów. Odbudowane eremy i inne obiekty są użytkowane jako ośrodek wypoczynkowy. W pogodne dni z.wysokości drugiego tarasu rozpościera się wspaniały widok na jezioro Wigry. Tuż u stóp klasztornego wzgórza jest przystań Żeglugi Mazurskiej.
Studzieniczna
Studzieniczna znajduje się 9km od Augustowa.
Wiadukty w Stańczykach
Konstrukcja mostów jest przedmiotem sporów budowniczych, inżynierów i pasjonatów. Według niektórych źródeł, beton uzbrojono balami drewna zamiast stalą. Obiektywnie trzeba dodać że most południowy zbudowano staranniej, z żelbetu, natomiast most północny, powstały w warunkach wojennych przy pomocy wojsk kolejowych i jeńców rosyjskich, częściowo wypełniono balami drewna.
Wilczy Szaniec
20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali tu nieudanego zamachu na życie Hitlera.
Rosyjska Cerkiew Wojskowa w Augustowie
Rosyjską cerkiew wojskową wzniesiono w Augustowie w 1896 r. Od 1921 r. pełniła ona funkcję kościoła garnizonu WP. W wieży kościoła – obecnie pw. Matki Boskiej Częstochowskiej – mieści się Muzeum I Pułku Ułanów Krechowieckich. To ciekawe miejsce pozwala zapoznać się z historią i tradycjami legendarnego pułku, którego historia jest ściśle związana z Augustowem. Oddział ten był, obok Legionów, jedną z najsłynniejszych formacji, o długiej tradycji bojowej. Muzeum jest czynne w sezonie w każdą niedzielę, od 9.30 do 13.30, po sezonie istnieje możliwość uzgodnienia wizyty.
Muzeum I Pułku Ułanów Krechowieckich
Al. Kardynała Wyszyńskiego 2a, tel. 87 643 47 52
Rospuda
Przez Rospudę wiedzie jeden z atrakcyjniejszych szlaków kajakowych.
Można również popłyąć statkiem rejsowym po jeziorze Rospuda.
Hruskie Rezerwat Kozi Rynek
Rezerwat florystyczny powstał w 1959 r. na obszarze 146,6 ha. Teren jest w większości bagienny, przez środek rezerwatu przepływa rzeka Jarzębianka. Żyją tu między innymi łosie, kuny, borsuki, wilki oraz czarne bociany. W północnej części rezerwatu znajduje się kurhan – mogiła powstańców styczniowych, którzy polegli 1 czerwca 1863 r., walcząc z przeważającymi wojskami rosyjskimi.
Odległość od Augustowa 17km.
Wigierska Kolej Wąskotorowa
Odległość od Augustowa 21km
Uroczysko Świete Miejsce Rospuda
W zakolu rzeki opodal Jeziora Jałowego i rzeczki Jałówki, ogrodzone płotem stoją drewniana kaplica, kilka kapliczek szafkowych oraz grupa krzyży. Szczególnym zainteresowaniem odwiedzających to ciekawe miejsce cieszy się największy i najstarszy dębowy krzyż z drobnymi monetami wetkniętymi przez pielgrzymów w drewno. Jak głosi legenda i napis na tabliczce umieszczonej na krzyżu, został on wzniesiony przez Jaćwingów w 1283 r. dla upamiętnienia przyjęcia przez nich chrztu. Miejsce to od wieków było otoczone szczególnym kultem, krążyły opowieści o licznych związanych z nim cudach. Wodzie rzeki Jałówki przypisywano właściwości uzdrawiające. Miejscowa ludność w dniu świętego Jana składała tu ofiary z jadła, odprawiała modły, a po rytualnym obmyciu się w Jałówce na ramionach krzyży zawiązywała ozdobne płótna. Dzisiaj tradycja ta kultywowana jest tylko przez odprawianie co roku 24 czerwca w tutejszej kaplicy Mszy Świętej, na którą gromadnie przybywają mieszkańcy okolicznych miejscowości.