Przedsiębiorstwo "WI - TA" s.j. ul. 29-go Listopada 7 16-300 Augustów
Tel: 87-643-49-84  Fax: 87-643-49-84  Pensjonat kom. 512-413-915  Restauracja kom. 512-413-914
info@pensjonat.augustow.pl

Warto zobaczyć

Warto zobaczyć

Okolice Augustowa obfitują w ciekawe miejsca, które warto zobaczyć. Są to zarówno piękne krajobrazy, rezerwaty jak i ciekawe budowle architektoniczne.

Klasztor Kamedułów nad Jeziorem Wigry

Klasztor Kamedułów jest bardzo malowniczo położony na wzgórzu nad jeziorem Wigry. 
W 1667r. król Jan Kazimierz nadał wyspę wraz z zabudowaniami oraz okoliczne jeziora zakonowi kamedułów. Przybyli oni rok później i założyli swoją siedzibę. Pobudowali kaplicę, kościół i zabudowania gospodarcze. W 1671r. olbrzymi pożar strawił drewniane zabudowania na wyspie. W.1694 r. odbudowano zespoł klasztorny z cegły. W jego skład weszły: kościół, 12 eremów czyli domów pustelniczych, refektarz, kaplica kanclerską zwaną też domem królewskim, wieża zegarowa i dom furtiana.
Kościół udostępniony jest do zwiedzania. W jego podziemiach spoczywają zwłoki pierwszego biskupa wigierskiego, wybitnego kaznodziei ks. Franciszka Karpowicza i dawnych zakonników – kamedułów. Odbudowane eremy i inne obiekty są użytkowane jako ośrodek wypoczynkowy. W pogodne dni z.wysokości drugiego tarasu rozpościera się wspaniały widok na jezioro Wigry. Tuż u stóp klasztornego wzgórza jest przystań Żeglugi Mazurskiej.

Studzieniczna

W Studzienicznej warto obejrzeć zabytkowy drewniany kościół ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt, a także kaplicę, do której prowadzi wąska grobla z 1920r. W kaplicy znajduje się obraz Matki Boskiej Studzieniczańskiej. Obok niej jest studnia, która według miejscowej legendy zawiera „cudowną wodę, która leczy choroby”. Od tej właśnie studni pochodzi nazwa jeziora oraz miejscowości.
Studzieniczna znajduje się 9km od Augustowa.

Wiadukty w Stańczykach

Mosty należą do najwyższych w Polsce. Konstrukcja jest pięcioprzęsłowa, długości 180 m, wysokość do 36,5 m. Pod budowlami przepływa rzeka Błędzianka. Wiadukty w Stańczykach to elementy nieczynnej infrastruktury linii kolejowej łączącej Gołdap z Żytkiejmami. Czasami nazywane Akweduktami Puszczy Rominckiej, położone w pobliżu wsi Stańczyki.
Konstrukcja mostów jest przedmiotem sporów budowniczych, inżynierów i pasjonatów. Według niektórych źródeł, beton uzbrojono balami drewna zamiast stalą. Obiektywnie trzeba dodać że most południowy zbudowano staranniej, z żelbetu, natomiast most północny, powstały w warunkach wojennych przy pomocy wojsk kolejowych i jeńców rosyjskich, częściowo wypełniono balami drewna.

Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec (niem. Wolfsschanze) – w latach 1941–1944 kwatera główna Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych. Położony w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna.
20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali tu nieudanego zamachu na życie Hitlera.

Rosyjska Cerkiew Wojskowa w Augustowie

Rosyjską cerkiew wojskową wzniesiono w Augustowie w 1896 r. Od 1921 r. pełniła ona funkcję kościoła garnizonu WP. W wieży kościoła – obecnie pw. Matki Boskiej Częstochowskiej – mieści się Muzeum I Pułku Ułanów Krechowieckich. To ciekawe miejsce pozwala zapoznać się z historią i tradycjami legendarnego pułku, którego historia jest ściśle związana z Augustowem. Oddział ten był, obok Legionów, jedną z najsłynniejszych formacji, o długiej tradycji bojowej. Muzeum jest czynne w sezonie w każdą niedzielę, od 9.30 do 13.30, po sezonie istnieje możliwość uzgodnienia wizyty.

Muzeum I Pułku Ułanów Krechowieckich
Al. Kardynała Wyszyńskiego 2a, tel. 87 643 47 52

Rospuda

Długość rzeki wynosi 102 km. Stanowi ona górny bieg rzeki Netty, prawego dopływu Biebrzy. Rospuda bierze swój początek ze strumieni wypływających ze zboczy wzniesień leżących na południe od Puszczy Rominckiej. Właściwa rzeka wypływa dopiero z Jeziora Czarnego. Dalej przepływa w kierunku południowym i południowo-wschodnim przez łańcuch dziewięciu wąskich, polodowcowych jezior: Rospuda Filipowska, Kamienne, Długie, Garbaś, Głębokie, Sumowo, Okrągłe, Bolesty i Rospuda Augustowska – do którego uchodzi.
Przez Rospudę wiedzie jeden z atrakcyjniejszych szlaków kajakowych.
Można również popłyąć statkiem rejsowym po jeziorze Rospuda.

Hruskie Rezerwat Kozi Rynek

Rezerwat florystyczny powstał w 1959 r. na obszarze 146,6 ha. Teren jest w większości bagienny, przez środek rezerwatu przepływa rzeka Jarzębianka. Żyją tu między innymi łosie, kuny, borsuki, wilki oraz czarne bociany. W północnej części rezerwatu znajduje się kurhan – mogiła powstańców styczniowych, którzy polegli 1 czerwca 1863 r., walcząc z przeważającymi wojskami rosyjskimi.

Odległość od Augustowa 17km.

Wigierska Kolej Wąskotorowa

Zabytkowa leśna kolej wąskotorowa (szerokość toru 600 mm) od kilku lat wozi turystów na trasie Płociczno-Tartak – Krusznik. Trasa prowadzi przez tereny leśne Wigierskiego Parku Narodowego. Na stacji Płociczno jest restauracja serwująca dania regionalne i niewielki pensjonat. Z historią Wigierskiej Kolei Wąskotorowej można się zapoznać w muzeum WKW w Płocicznie.

Odległość od Augustowa 21km

Uroczysko Świete Miejsce Rospuda

W zakolu rzeki opodal Jeziora Jałowego i rzeczki Jałówki, ogrodzone płotem stoją drewniana kaplica, kilka kapliczek szafkowych oraz grupa krzyży. Szczególnym zainteresowaniem odwiedzających to ciekawe miejsce cieszy się największy i najstarszy dębowy krzyż z drobnymi monetami wetkniętymi przez pielgrzymów w drewno. Jak głosi legenda i napis na tabliczce umieszczonej na krzyżu, został on wzniesiony przez Jaćwingów w 1283 r. dla upamiętnienia przyjęcia przez nich chrztu. Miejsce to od wieków było otoczone szczególnym kultem, krążyły opowieści o licznych związanych z nim cudach. Wodzie rzeki Jałówki przypisywano właściwości uzdrawiające. Miejscowa ludność w dniu świętego Jana składała tu ofiary z jadła, odprawiała modły, a po rytualnym obmyciu się w Jałówce na ramionach krzyży zawiązywała ozdobne płótna. Dzisiaj tradycja ta kultywowana jest tylko przez odprawianie co roku 24 czerwca w tutejszej kaplicy Mszy Świętej, na którą gromadnie przybywają mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Pensjonat Żagielek Zapraszamy